Lina Žutaute „Kake Make ja unistuste sünnipäev“ (Pegasus)

Kake Make sarja uues raamatus tähistab Kake Make oma viiendat sünnipäeva. Päevakangelase kutsutud üllatuskülaliste tõttu saab sellest unustamatu unistuste sünnipäev.

Lastepsühholoog Vytis Valantinas hindab Kake Make sünnipäeva raamatut järgmiselt: „See on üks kõige tõelisem pildiraamat, mis aitab vanematel uskuda laste ja lastel vanemate unistusi! Iga illustratsioon on täis armastust. Igal leheküljel sünnib midagi uskumatut. Lina Žutautė pakub lastele ja vanematele välja suurepärase vestlusteema. Teie lapsed ei kuule mitte ainult autori jutustatud seiklustest, vaid ehk ka loo teie enda lapsepõlvest. Selline vestlus on sild kahe maailma vahel, mis laseb lastel end oluliste ja armastatutena tunda. Sest ainult sellistele inimestele loetakse ette ja nendega aetakse juttu. Ainult tähtsate inimestega räägivad täiskasvanud sellest, kuidas neil läks, kui ka nemad olid väikesed. Seda kogevad lapsed kutsuvad sünnipäevale mitte ainult enda, vaid ka vanemate lapsepõlvekangelased.”

„Kake Make ja unistuste sünnipäev” on juba viies raamat väikese tüdruku Kake Make tegemistest.

Leedulanna Lina Žutaute kirjutatud ja illustreeritud Kake Make raamatud on imelised. On need ju igati lapsesõbralikud lood, siin on igati lahe peategelane, tekstid on lihtsasti loetavad ja arusaadavad, rääkimata suurepärastest illustratsioonidest. Pean tunnistama, et on vist ka minust saanud tõeline Kake Make fänn!

Seekordses raamatus on kätte jõudnud Kake Make ehk Kornelia sünnipäev. Väike tüdruk on juba varahommikul väga rõõmus, sest on ju ometigi tema sünnipäev. Kake Make räägib emale, et talle tulevad sünnipäeval külla tema kollid. Ema kinnitab, et kolle pole olemas, ei Kake Make ega kellegi teise omi. Kuid mulle tundub, et selles raamatus võivad need kollid (head kollid) täitsa olemas olla.

Kake Make räägib sama ka isale, kuid isa oskab meenutada vaid seda aega, kui tema oli väike poiss. Ta oli kutsunud oma sünnipäevale mereröövlid, kuid tulid ainult tädi ja onu. Kake Make räägib kollidest ka vanaemale, kuid vanaema askeldab sünnipäevalaua ettevalmistamisega, mistõttu ta vist ei märganudki, mida Kake Make rääkis.

Ja juba heliseb uksekell. Esimesed külalised on ema ja isa sõbrad, seejärel Kake Make õuesõbrad. Varsti helises veel üks kord uksekell. Kake Make ema imestas, kes võiks see küll olla, sest kõik külalised on ju kohal.

Mis sa arvad, kes olid ukse taga? Loomulikult olid seal Kake Make kollid! Ema kaotab neid nähes kõnevõime. Kake Make tutvustab oma kolle Valli ja Vollina, lisades, et need ongi tema kollid. Külalised on ülimalt üllatunud. No kes ei oleks!

Seejärel saame osa sünnipäevast, sest sünnipäeva pidusöök on lihtsalt suurepärane asi. Külalised maitsevad vanaema valmistatud toite, joovad sõstralimonaadi ja teed, süüakse torti. Õnneks oli vanaema teinud kaks torti, sest külalisi oli ju palju. Ainus, kes ei suutnud süüa, oli ema, kes näis olevat laotanud lisaks kõnevõimele ka isu.

Edasi vaadatakse üle sünnipäevakingid, ja järg jõuab mängudeni. Esimene mäng on meeskondlik möirgamise võistlus, teine mäng on peitusemäng. Seejärel paneb isa muusika mängima. Kõik hakkavad tantsima.

Kake Make küsib emalt ja isalt, et kas nad nüüd usuvad, et kollid on olemas. Ema kinnitab, et usub, ja tema arvates on Kake Make kollid imelised. Ema kinnitab, et tema ootas lapsena oma sünnipäevale kappavat muinasjutuprintsi, kes kahjuks ei tulnudki. Isa lisab, et tema ootab ikka veel mereröövleid.

Möödub tunnike, ja kõlab veel üks uksekell! Mis Sa arvad, kes nüüd tulid?

Kui selle ägeda lasteraamatu läbi loed, siis saad teada. Igal juhul on see suur üllatus kõigile. Kuidas Kake Make kollid enda sünnipäevale sai? No selleks on vaja kübe uskuda ja saada vajalik telefoninumber!

Igal juhul oli see sünnipäev kõige tõelisem unistuste sünnipäev!