Leelo Tungal „Kirjad jõuluvanale“ (Tänapäev)

Raamatus on kolmkümmend viis jõulusalmi väikestele ja suurtele. Salmi leiavad siit endale nii hea väike tüdruk, üksik laps, pisikesed kaksikud, erinevas eas lapsed, aga ka ema, isa, vanaema ja vanaisa. Isegi titale on mõeldud - tema salm on kõige lühem.

No nii, jõulud on õige varsti tulekul ja see on üks igati vahva luuletuste/jõulusalmide raamat. Vahva seepärast, et siin on 35 jõulusalmi, vahva seepärast, et nende autoriks on suurepärane Leelo Tungal, vahva seepärast, et selle ägedad illustratsioonid on teinud Kirke Kangro, kes on Leelo Tungla tütar ja vahva seepärast, et see on sellises väikeses köites (muideks, see sobib suurepäraselt ka päkapikku ootava lapse sussi sisse), mistõttu on seda vahva igale poole kaasa võtta ja mõne jõulusalmiga sõpru ja tuttavaid üllatada. Ja nagu raamatu esikaanel on kirjas, siin on jõulusalme väikestele ja suurtele!

Raamatu esimene salm on “Piparkoogisüda”, milles Leelo Tungal alustab nii:

 

Vana aasta sammub

vaikselt ajalukku,

keerab enda kannul

ajaukse lukku.

 

Kõik jääb seljataha –

kes see mullust muudaks.

Kui vaid kõik, mis paha,

maha jätta suudaks!

 

Tulgu ilus aasta

küünla valgusvihus!

Piparkoogiraas ta

pisikeses pihus

 

pärast jõulupuhkust

meenutagu seda:

piprast kui ka suhkrust

tehti aasta süda!

 

On ju ilus jõulusalm! Selline paraja pikkusega, mida pähegi õppida ja näiteks selle aasta jõulude aegu jõulutaadile ette lugeda. Järgmistes luuletustes on juttu päkapikust, kes arvatavasti päevad segamini ajas, kuna aknalaual olevas sussis pole mitte midagi ja kummalisest jõulumasinast, mis võiks jõuluvanal olla, siis saaks kõik vajalikud toimetused enne jõule ära teha.

Edasi tulevad juba vahvad “kirjad” – “Üksiku lapse kiri” (siin ootab laps jõuluvanalt endale väikest venda, no toogu taat kasvõi teiste vana), “Hea väikese tüdruku kiri” (selles luuletuses on väike türduk veidi murelik, et naabripoisid pole mitte kunagi näinud jõulutaati tulemas), “Pisikeste kaksikute kiri” (selles luuletuses on kaksikutel mure, äkki on jõuluvana pahane nende isa peale, kuna ta oli eelmisel aastal nende juurde kindad unustanud, millega nüüd hoopis isa käib!?), “Ema kiri”, see on jällegi üks hiiglama ilus ja armas salm:

 

Kingi meile jõulurahu,

et ei tuleks tuppa pahu,

et ei tuleks kurjust majja

ega õelust üle aia.

Et saaks elu veelgi kenam,

kingi meile veidi enam

aega pere seltsis olla –

siis on kergem toime tulla!

 

Ja leiame siit ka vägagi mõnusa huumoriga luuletuse “Isa jõulusalm”

 

Ega jälle jõuluvana tule paljajalu?

Ega jälle ukse taga laenuks minult palu

labakindaid, saapaid, prille või siis salli?

Seda sorti laenamisi mina küll ei salli –

lapsed pärast naeravad kõik ninapidi koos.

Nad ei tea, et jõuluvanal kallal on skleroos …

 

Loeme edasi. Siin on ka vanaema värsid (vanaema räägib, et palju kingid olid kunagi odavamad, kuid laulud olid samad nagu ka laste põsepuna) ja vanaisa jõulusalm (selles luuletuses tõdeb vanaisa, et mõne praeguse jõuluvanaga sai koos isegi koolis käidud ja koerustükke tehtud).

Üks vahva luuletus on ka “Sära küünal!”

 

Sära, küünal, säraküünal!

Ära kustu ära, küünal!

Seni, kuni sina vilgud,

rõõmsaks jäävad laste pilgud.

Teatab kuldne küünlavalgus:

käes on jõulupüha algus.

 

Ja veel. Luuletustes on juttu sellest, et jõuluaeg on lauluaeg, käime ka Jõulumaal, kus on põhjapõdrad, päkapikud ja jõuluvana, on juttu sellest, mida soovivad jõuludeks ema, isa ja laps, juttu on ka pisikestest poistest, kes ei karda mitte kedagi, kuid tundub, et veidi nad kardavad siiski heldet jõuluvana. Loeme ka Jõulumaa laadast, kust saab kinke jõulutaat, kusjuures kommi saamiseks peab tegema kümme paid, kallite kingituste puhul peab müüjale tegema musi. Juttu on ka siili sussidest, millesse on arvatavasti just päkapikk seeni pannud, koer Pollast ja jõulupuust, mille vastu võib ju isegi jalga tõsta, tihase tukkumisest, põhjapõtrade jõuludest, kunstkuusest, sellest, kuidas päkapikk puhkab, ja millised on heade laste pühad. Saame lugeda ka jõulumehe rõivastest, milles selgub, et Jõulumaal on ateljee, mis õmbleb rõivad jõulumehele, sest igaüks ei saa jõulumantleid tellida, ja iga habemik ei ole jõulutaat või päkapikk.

On ka kaks vahvat ja väikest luuletust, esimene neist “Pisipõnni jõulusalm”

 

Olen alles pisikene,

lühike on minu looke:

“Kallis jõuluvana, tere!

Palun anna piparkooke!”

 

Ja teine, “Tita jõulusalm”

 

Pähe tutt

ja suhu lutt –

see on tita jõulujutt!

 

Usun, et ilus on selle ilusa jõuluraamatu tutvustus lõpetada luuletusega “Veel üks jõulusoov”

 

Et su sussi sisse teeks

pesa jõulupäkapikk!

Seal on apelsin ja keeks,

õun ja kommirida pikk.

Mõtteid ilusaid ja häid

toogu sulle aasta uus –

olgu sama palju neid

nagu okkaid kuusepuus!

 

 


Dolly Parton „A Holly Dolly Christmas“ (Warner Music)

Pean siinkohal tasahilju tunnistama, et mulle jõululaulud ja jõulumuusika meeldib. Kodus on üsnagi esinduslik kogu jõuluplaate (aastate jooksul on plaadiriiulisse kogutud ca 100 jõuluplaati), kusjuures võib ju öelda, et kõik endast lugupidavad artistid on oma karjääri jooksul välja andnud vähemalt ühe jõuluplaadi, kui mitte kaks või kolm. Tavaliselt on valikus ca 40-50 jõululaulu, mis kipuvad korduma (õnneks tehakse neist ka erinevaid versioone), kuid on ka neid jõuluplaate, millel saab kuulata ka päris uusi ja algupäraseid lugusid. Usun, et kas sel aastal on tulekul mitmeid uusi jõulualbumeid - üks, mida ootan on ühe oma lemmikbändi ehk Goo Goo Dollsi jõuluplaat "It's Christmas All Over", kus näib olevat nii uusi kui ka juba tuntud jõululaule.

USA kantrimuusika superstaari Dolly Partoni uus jõulualbum „A Holly Dolly Christmas“ on samuti selline jõuluplaat, millel ka uusi lugusid, kusjuures kuus neist lugudest on lauljatari enda kirjutatud.

Paar sõna ka Dolly Rebecca Partonist, kes 19. jaanuaril 2021 tähistab oma 75. juubelit. Dolly Parton on kindlasti üks legendaarsemaid kantrimuusika tähti, kes kirjutab ise ka lugusid, kuid ta on üles astunud ka filmides (seda eriti 1980. aastatel).

Dolly Partoni esimene album ilmus 1967 ja juba 1970. aastatel tõusis ta kantrimuusika tippude hulka. Dolly Parton oli üks neist artistidest, kes esitas kantrit, mis meeldis ka popmuusika sõpradele, mistõttu tõi ta kantrimuusikale palju uusi kuulajaid.

Oma karjääri jooksul on lauljatar võitnud 9 Grammy-auhinda ja tal on olnud USA kantrimuusika edetabelis koguni 25 esikohalaulu!

Dolly Parton sündis Sevier Countys Tennessees neljanda lapsena 12. lapselises perekonnas. Tema vanemad olid vaesed, mistõttu kasvas Dolly Parton väikeses onnis Locust Ridge’is Great Smoky Mountains-mägedes. Dolly Partoni ema mängis kitarri, vanaisa mängis viiulit ja kirjutas laule. Dolly sai oma onult esimese kitarri, kui türduk oli 7-aastane. Kui Dolly Parton oli 14, siis lindistas ta oma esimes laulu „Puppy Love“. Lisaks sellele mängis ta keskkooli marsiorkestris trummi.

Pärast keskkooli kolis Dolly Parton Nashville’i, et alustada kantrilaulja ja laulukirjutaja karjääri. Alguses töötas ta Nashville’is koos laulukirjutaja Bill Owens’iga. Nii kirjutati 1966. aastal üsnagi populaarsed laulud „Put It Off Until Tomorrow“ ja „The Company You Keep“, laulud esitas Bill Phillips ja need jõudsid USA kantrilugude edetabelis TOP 10 hulka. 1967 lindistas Parton laulu „Dumb Blonde“ (see oli ta enda kirjutatud) ja seegi oli edukas. Veidi hiljem, kuid samal 1967. aastal ilmus ka lauljatari debüütalbum „Hello, I’m Dolly“.

Kantrimuusika supertäht Porter Wagoner kutsus Dolly Partoni püsiesinejaks oma telesaatesse, üheskoos hakati ka alates aastast 1968 muusikat tegema plaadufirmale RCA. Nende koostöö kestis mitu aastat ja nad kirjutasid ja esitasid koos selle aja jooksul palju hittlugusid.

1970 ilmus Dolly Partoni singel „Mule Skinner Blues“, millest sai tema esimene tõeline soolohitt. Nendel järgnesid mitmed hittlood nagu "Joshua" (1971), "Coat of Many Colors" (1971) ja "Jolene" (1974).

Dolly Parton ja Porter Wagoner lõpetasid ühised esinemised 1974, ja Parton jätkas sooloartistina. 1975 ja 1976 valiti ta parimaks USA naiskantrilauljaks. Toona hakkas Parton lindistama ka poppi, ballaade ja isegi diskot, 1974 valmis ka tema kuulus hittlugu „I Will Always Love You“ (paljud muusikasõbrad teavad seda laulu kindlasti Whitney Houstoni esituses).

Aastail 1974-1980 oli lauljataril 8 USA kantrimuusika edetabeli esikohalaulu ja ta oli saanud kuulsaks nii kantri- kui ka popmuusika artistina. 1980. aastatel jätkas Parton edukate plaatide tegemist, paljud neist olid seotud filmidega, milles ta ise ka mängis. 1986. aastal juhtus nii, et tal ei olnud enam ühtegi lugu TOP 10 seas, mistõttu plaadifirma RCA lõpetas temaga lepingu! Dolly Parton siirdus firma Columbia Records leivale ja ta tegi albumi „Trio“ koos Emmylou Harrise ja Linda Ronstadt’iga. Plaat tõusis kantrimuusika edetabelis esikohale ja tõi Partonile ka Grammy-auhinna.

1992 laulis Whitney Houston maailmakuulsaks Dolly Partoni laulu „I Will Always Love You“. Dolly Partoni enda karjäär oli juba veidi aeglustunud, kuid ta hakkas kirjutama bluegrass-muusikat, mis oli tema kunagine lemmik. Ta lindistas kolm bluegrassi plaati. Muusikat on Dolly Parton kirjutanud ja esitanud veel ka sel sajandil, ja teinud seda ikka ja alati väga hästi. Pean mainima, et sel sajandil on lauljatar avaldanud 9 stuudioalbumit, kusjuures uus jõuluplaat on järjekorras kümnes selle sajandi stuudioplaat!

Nagu eespool mainisin, siis on Dolly Parton mänginud kaasa ka paljudes filmides. Usun, et kuulsamad neist on „9 to 5“ (1980), „The Best Little Whorehouse in Texas“ (1982), „Rhinestone“ (1984), „Steel Magnolias“ (1989) jt. Talle kuulub ka isiklik filmi- ja televisiooniproduktsiooni firma, mis on tootnud telesarja „Buffy The Vampire Slayer“ („Vampiiritapja Buffy“) ja populaarsed filmid „Father of the Bride“ I ja II osa („Pruudi isa“). Ja veel, enne kui minna lauljatari uue jõuluplaadi juurde, siis tuleb mainida sedagi, et sel aastal sai valmis ka film "Christmas on the Square", milles samuti Dolly Parton ühes peaosas on, filmi peaks nägema Netflixis.

„A Holly Dolly Christmas“ on Dolly Parton 47. stuudioalbum! See on tema kolmas jõulualbum (enne seda „Once Upon a Christmas“ (1984, koos Kenny Rogers’iga) ja „Home for Christmas“ (1990). Albumi produtsendiks on Kent Wells ja sellel laulavad ka Miley Cyrus (Dolly Parton on tema ristiema), Michael Buble, USA koomik ja näitleja ja saatejuht Jimmy Fallon, Billie Ray Cyrus, Willie Nelson, lauljatari vend Randy Parton, kes oli 1980. aastatel samuti laulja, avaldas mitu plaati, kuid täna on temast saanud ärimees.

Enne jõulualbumi ilmumist oktoobri alguses, jõudis kuulajateni ka kolm singlit: „Mary, Did You Know?“ (augustis 2020) ja „I Saw Mommy Kissing Santa Claus“ ja „Christmas on the Square“ (mõlemad septembris 2020). Jõulualbumil on kokku 13 laulu, millest 7 on uued laulud. Seitsmest uuest laulust on kuus Dolly Partoni kirjutatud lood, ühe uue laulu „Christmas Where We Are“ on kirjutanud Jada Roberts ja Barry Jobe. Kuus laulu on jõululood, mida oleme ka vare kuulnud (osad neist küll sellised, mida väga sageli ei kuule) - „A Holly Jolly Christmas“ on aastast 1964, algupärase esitaja Burl Ives; „All I Want for Christmas Is You“ on aastast 1994, autoriteks Mariah Carey ja Walter Afanasieff (algupärase esitajaks loomulikult Mariah Carey); „Pretty Paper“ on aastast 1963, algupärase loo esitajaks ja autoriks Willie Nelson; „I Saw Mommy Kissing Santa Claus“ on aastast 1952, algupärase loo esitajaks Jimmy Boyd, autoriks Tommie Connor; „Mary, Did You Know?“ on aastast 1984, autoriks Mark Lowry ja Buddy Greene, algupärase loo esitajaks kristliku muusika artist Michael English.

Dolly Partoni uus jõluplaat on üsnagi põnev kuulamine, sest siin on nii kantrilikke esitusi („Christmas On The Square“, „Pretty Paper“ koos Willie Nelsoniga, „I Saw Mommy Kissing Santa Claus“, „You Are My Christmas“ koos Randy Partoniga), kuid on ka ballaade („Christmas Is“ koos Miley Cyrus’ega, „Circle Of Love“, „Comin’ Home For Christmas“) ja jõululikku meeleolu („Holly Jolly Christmas“, „All I Want For Christmas Is You“ koos Jimmy Falloniga, „Mary, Did You Know?“), koos Michael Buble’ga esitab Dolly Parton ka üsnagi svingiva loo „Cuddle Up, Cozy Down Christmas“.

Minu arust igati armas ja sümpaatne jõuluplaat.

Kuula ise ka:

https://dolly.lnk.to/AHollyDollyChristmas